The penny costs 2.4 cents to produce…

lincoln_memorial_cent_obv-200The penny costs 2.4 cents to produce and indirectly diverts resources driving up the cost of production for the nickel to over twice its value.

What do you think of this factlet?
  • Useful 
  • Informative 
  • Amusing 
  • Interesting 
  • Unusual 
  • Scary 
  • Sad 
  • Depressing 
  • Creepy 
  • Strange 
  • Weird 
  • Bizarre 
  • Funny 
  • Insane 
  • Ironic 
  • Inspirational 
  • Fascinating 
  • Amazing 
  • Happy 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *